naturalnie zdrowy logo
podzielnik    
   Jesteś w tym miejscu »
Pulmunologia

podzielnik
 mail Kontakt  rss RSS

podzielnik

Pulmunologia

Opublikowane dnia 19-03-2012r. autor: wiemycozjemy.pl w kategorii: ogólna

pulmunologia
Na chorobę płuc określaną mianem pylicy najczęściej zapadają górnicy pracujący w kopalniach. Chociażby z tego względu w każdej kopalni powinien pracować przynajmniej jeden lekarz specjalizujący się we wszystkich schorzeń związanych z układem oddechowym.

Takim specjalistą jest oczywiście lekarz pulmonolog. Większość z tych, którzy słyszeli o specjalizacji pulmonologicznej i lekarzach, którzy się nią zajmują myśli, że owi fachowcy rozpatrują wyłącznie kwestie powiązane w sposób bezpośredni z nieprawidłowościami w obrębie płuc. W rzeczywistości sytuacja prezentuje się nieco inaczej, ponieważ pulmonolodzy zajmują się również wszelkiego rodzaju innymi schorzeniami z obrębu układu oddechowego. Inaczej rzecz ujmując pulmonolodzy zajmują się wszystkimi chorobami, począwszy od zapalenie płuc, a skończywszy chociażby na patologiach w obrębie krtani. W tym momencie od razu należy zaznaczyć, że lekarze pulmonolodzy zajmują się najpoważniejszymi przypadkami. Ktoś, kto ma lekkie zapalenie płuc może mieć terapię równie dobrze prowadzoną przez swojego lekarza rodzinnego.

Z każdym kolejnym rokiem przybywa lekarzy pulmonologów, czyli fachowców, którzy zajmują się leczeniem chorób układu oddechowego. W tym momencie od razu należy zaznaczyć, że do zadań specjalistów z tego właśnie kręgu medycyny należy nie tylko leczenie chorób płuc, ale całego układu oddechowego, czyli przykładowo gardła i krtani również. Warto w tym momencie powiedzieć kilka słów więcej na temat tego, jak rysuje się droga, którą kandydat na pulmonologa musi pokonać żeby ostatecznie móc wykonywać ten zawód. Jak w przypadku każdej innej, czy to podstawowej, czy też bardziej szczegółowej specjalizacji medycznej, pierwszym krokiem jest rozpoczęcie studiów lekarskich. Po ich zakończeniu lekarzem zostają ci, którzy odbędą dodatkowy, podyplomowy staż oraz zdadzą egzamin lekarski. Wspomniany przed momentem egzamin składa się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Jego przebrnięcie daje możliwość dalszego kształcenia i zdobywania wiedzy z bardziej szczegółowych specjalizacji, takich jak chociażby pulmonologia.

Wśród szczegółowych specjalizacji medycznych można wskazać między innymi takie jak pulmonologia, hematologia czy diabetologia. Żeby móc zostać specjalistą, w którejkolwiek z nich w pierwszej kolejności należy zostać absolwentem studiów lekarskich i przejść przez trwający trzynaście miesięcy staż. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zdanie państwowego egzaminu dla lekarzy.

Z miejsca można powiedzieć, że ów egzamin składa się zasadniczo z dwóch części. Mowa w tym wypadku o teście teoretycznym, którego przejście jest równoznacznie z dopuszczeniem do egzaminu praktycznego. Lekarzem z prawem do wykonywania zawodu zostaje się po pozytywnym przejściu tego, jak nie spojrzeć bardzo rozbudowanego i szczegółowo sprawdzającego wiedzę egzaminu.

Posiadając tytuł lekarza można rozpocząć szczegółowe kształcenie w jednej ze specjalizacji podstawowych. Każda ze specjalizacji powiązana jest z kierunkowymi stażami, które wieńczą egzaminy specjalizacyjnej. Pulmonologia jest specjalizacją szczegółową i można ją realizować jak posiadać się ukończoną jedną z określonych specjalności podstawowych.

Lekarz, który zajmuje się leczeniem schorzeń układu oddechowego określany jest mianem pulmonologa. W oczach zdecydowanej większości ludzi specjaliści w dziedzinie pulmonologii zajmują sie wyłącznie leczeniem chorób płuc.

W rzeczywistości jest to nieprawda, ponieważ zajmują się oni badaniami, diagnozowaniem i leczeniem dosłownie wszystkich rodzajów chorób związanych z układem oddechowym człowieka. Każdy, kto myśli o tym, żeby w przyszłości zostać lekarzem specjalizującym się w pulmonologii w pierwszej kolejności powinien ukończyć trwające przez sześć lat studia lekarskie oraz po odbyciu stażu i zdaniu państwowego egzaminu móc poszczycić się tytułem lekarza z prawem do wykonywania zawodu. Dopiero wówczas lekarz, będący specjalistą w dziedzinie pulmonologii może rozpocząć specjalistyczne szkolenie z pulmonologii. Jego zwieńczeniem jest oczywiście specjalistyczny egzamin, który jednoznacznie jest w stanie określić czy dana osoba faktycznie nadaje się do wykonywania danego zawodu. Pulmonolodzy zajmują się zarówno osobami dorosłymi jak również dziećmi.


tag Tagi dla tej publikacji o zdrowiu: płuca, układ oddechowy

Powinieneś przeczytać także:

pulmunologia

Zobacz listę najpopularniejszych artykułów: najpopularniejsze publikacje

TC Helicon Voicelive touch 2

podzielnik
naturalnie

Wszystkie prawa zastrzeżone © Copyright 2012 | Spis wszystkich publikacji